Akvadukt v Dolní Chřibské

Pro pořádek – akvadukt  je umělý vodní most, který zajišťuje přívod vody z vodního zdroje (řeka, potok, jezero, …) do místa, kde vodu potřebujeme k nějakému účelu mít. Konec osvěty.

Takový historický náhon a akvadukt můžete vidět v Dolní Chřibské Na Potocích. Z původního nápaditého a promyšleného technického díla se do dnešní doby zachoval už jen dvouobloukový akvadukt. Byl součástí náhonu pro tkalcovnu Floriana Hübela v Dolní Chřibské. Pomocí akvaduktu tehdy přiváděli vodu pro pohon textilky, která zde byla v letech 1884-1894 a zpracovávala len a bavlnu.

foto: Petr Musil

Svého času vedl akvadukt část vody ve výši přibližně osmi metrů nad korytem Chřibské Kamenice.

Provoz textilky byl ukončen v roce 1915 a mělo to nějakou souvislost s Velkou hospodářskou krizí. Ke svému původnímu účelu se továrna vrátila už jen jednou, na kratičký čas v roce 1929. Budova továrny pak fungovala jako sýpka obilí, rekreační středisko a nakonec jako depozitář přírodovědeckých sbírek Národního muzea. V osmdesátých letech minulého století byla budova nejdříve vyklizena, pak vybydlena a nakonec ji podpálil neznámý žhář. Po roce 2000 byla budova úplně zbořena.

Část, kde náhon začínal, dnes už najdete velice těžko. Není téměř vidět. Dochoval se až první tunel a zděný náhon, který vede přes koryto Chřibské Kamenice. Vyschlá část náhonu je přístupná po cestě od bývalé továrny. V jižní části pokračoval náhon opět tunelem, který vedl až k továrně.

Akvadukt v Chřibské je technická památka.

Fotografie Akvaduktu v Dolní Chřibské

foto: Petr Musil

Jak se dostat k akvaduktu v Dolní Chřibské

Auto můžete zaparkovat v zatáčce kousek od akvaduktu. Ale místo je tu max. pro dvě auta. Nebo můžete zaparkovat kousek od domova Na Potocích, kde je poměrně velký přírodní plácek pro několik aut.

Mohlo by Vás zajímat

Rudolfův kámen

Rudolfův kámen je jedna z jetřichovických vyhlídek, kterou najdete na parádním okruhu: Jetřichovice -> Mariina vyhlídka -> Vilemínina vyhlídka -> Rudolfův kámen -> Pohovka ->

Ćíst dál...

Střední vrch

Střední vrch, pod kterým se nachází rozsáhlá suťová pole, je relativně dobře přístupný. Odměnou po výstupu na vrhol Vám budou nádherné výhledy do okolí.

Ćíst dál...

Pomůžete nám vylepšit tento příspěvek?

Chcete článek doplnit? Dejte nám o tom vědět e-mail info@visitceskesvycarsko.cz

Máte hezčí fotografie a můžete je s námi sdílet? Pošlete nám je na info@visitceskesvycarsko.cz.