Dolský mlýn

Zřícenina Dolského mlýna, opředená legendou o tragédii mlynářovy rodiny, se nachází u Kamenické stráně, v malebném kaňonu řeky Kamenice a poblíž jejího soutoku s říčkou Jetřichovická Bělá.

Vraťme se v myšlenkách o pět set let zpátky, do doby, kdy zde ještě hučel náhon, a tři mlýnská kola se silou vody otáčela… Legenda praví, že tehdy mlynář se svou ženou zabili bohatého pocestného, okradli ho a tělo zakopali v lese. Když se druhý den dověděli, že to byl jejich vlastní syn, který kdysi odešel do světa na zkušenou, mlynář se oběsil a mlynářka skočila do náhonu. Od té doby prý duch zavražděného bloudí po okolí a čeká na vysvobození.

foto: Petr Germanič

Tolik pověst. Dnešní Dolský mlýn (Grundmühle) je už pouhou zříceninou – dochovalo se z něj jen torzo obvodových zdí. I tak však byla tato stavba z roku 1515 prohlášena za chráněnou národní kulturní památku.

První písemné zmínky o Dolském mlýně pocházejí z roku 1573. Mlýn byl trojkolový, přičemž dvě kola poháněla mlýnské mlecí kameny a třetí kolo pilu. Podle dalších písemných zpráv se zde naplno mlelo až do roku 1814. Potom začala být řeka Kamenice využívána ke splavování dřeva a vodní náhon býval často uzavřen. Jako kompenzaci obdrželi tehdejší majitelé právo vařit pivo a pálit lihoviny.

Když byla v roce 1881 ve Ferdinandově soutěsce zahájena přeprava osob na lodičkách s výstupní stanicí právě u Dolského mlýna, jeho okolí ožilo turistickým ruchem a z mlýna se stal vyhledávaný výletní hostinec, který poskytoval útočiště znaveným turistům.

V průběhu staletí byl mlýn několikrát přestavěn. Po II. světové válce již nebyl využíván a začal postupně chátrat. A to až do současné podoby. Přesto všechno se zdá, že místo má svého ducha…

Přestože Dolský mlýn přestal konat svou původní funkci, posloužila tato osamělá stavba s tajuplným okolím několikrát filmařům a objevila se na filmovém plátně. V roce 1952 zde natočil režisér Bořivoj Zeman pohádku Pyšná princezna a v roce 2008 vytvořily rozpadající se zdi pekelnou atmosféru pro pohádku Peklo s princeznou. Ve velice zchátralém stavu se ještě Dolský mlýn objevil v pohádkách Pravý rytíř, Čertova nevěsta a Ztracený princ.

Fotografie Dolského mlýna

Videa Dolského mlýna

Jak se dostat do Dolského mlýna

K Dolskému mlýnu vedou dvě hlavní cesty.

Ta z Vysoké Lípy je nejkratší, ale připravte se na strmé stoupání. Není vhodná pro starší osoby a rodiny s kočárky. Auto zaparkujete buď ve Vysoké Lípě nebo na parkovišti u restaurace u Loupežáku.

Druhá cesta je vhodná pro všechny generace a vede z Jetřichovic podle říčky Jetřichovická Bělá. Je to pohodová trasa po rovině. Auto můžete zaparkovat kousek od Starého Günterůva mlýna nebo na parkovišti v Jetřichovicích.

Pokud budete mít čas a chuť spojte obě trasy do jedné vyrazte na krátký okruh. Já bych do Dolského mlýna vyrazil z Jetřichovic. Pak po schodech do Vysoké Lípy a po silnici zpět do Jetřichovic.

Mohlo by Vás zajímat

Rudolfův kámen

Rudolfův kámen je jedna z jetřichovických vyhlídek, kterou najdete na parádním okruhu: Jetřichovice -> Mariina vyhlídka -> Vilemínina vyhlídka -> Rudolfův kámen -> Pohovka ->

Ćíst dál...

Střední vrch

Střední vrch, pod kterým se nachází rozsáhlá suťová pole, je relativně dobře přístupný. Odměnou po výstupu na vrhol Vám budou nádherné výhledy do okolí.

Ćíst dál...

Pomůžete nám vylepšit tento příspěvek?

Chcete článek doplnit? Dejte nám o tom vědět e-mail info@visitceskesvycarsko.cz

Máte hezčí fotografie a můžete je s námi sdílet? Pošlete nám je na info@visitceskesvycarsko.cz.