Edmundova soutěska, pojmenovaná po knížeti Edmundu Clary – Aldringenovi (1813 – 1894), majiteli teplického panství a spoluzakladateli Ústecko – teplické dráhy, je součástí klidového území Soutěsky Kamenice v Národním parku České Švýcarsko, a patří ke katastrálnímu území Hřensko.
Hluboká Edmundova soutěska (též Tichá) s říčkou Kamenicí, má začátek poblíž hřenského parkoviště Pod skalou. Sevřená je vysokými pískovcovými stěnami, a to z jedné strany vrchem Kobylka (319 m. n. m.) a z druhé strany Potočními stráněmi s Janovským vrchem (347 m. n. m.).
Pěší turistický výšlap hluboko zaříznutým pískovcovým kaňonem je možný z Hřenska, a to až do míst, odkud je vidět na protější stráni čtyřmetrový vodopád v Tiché soutěsce, k němuž ovšem nevede žádná cesta. V blízkosti se nachází Dolní přístaviště a odtud už lze pokračovat pouze na lodičce. Po dvacetiminutové plavbě a vzdálenosti necelý kilometr vás převozník dopraví k Hornímu přístavišti. Předtím vás ještě asi v polovině plavby pobaví atrakcí „umělý vodopád“. Ten spouští převozce pomocí ocelového lanka.
Převoz výletníků na pramici tu funguje už od roku 1890, tedy 130 let, a plavit se můžete v obou směrech. Cestou si budete prohlížet úchvatné prostředí a navíc se dovíte mnohé o tamní fauně i floře. Například to, že na dně soutěsky, tj. cca v nadmořské výšce 150 metrů, rostou chladnomilné druhy rostlin a žijí bezobratlí živočichové, nacházející se obvykle jenom v horských polohách. Důvodem je hromadění studeného vzduchu na dně soutěsky v důsledku klimatické inverze.
Po dosažení Horního přístaviště, je možné pěšky pokračovat až ke Studánce pod pískovcovým masivem, tj. do místa, kde přes řeku Kamenici vede lávka. Tam na Edmundovu soutěsku navazuje Divoká soutěska, která je tou druhou z významných klidových kamenických soutěsek.
V blízkosti Horního přístaviště se nachází srub s expozicí „Z mlýna do srubu a zpátky“. Tam se dovíte zajímavosti z historie obou soutěsek.
1 názor na “Edmundova soutěska”
Dobrý den, zajímala by mě cena této plavby