Edmundova soutěska

[social-share-display display=“1609535433″ force=“true“]

Edmundova soutěska, pojmenovaná po knížeti Edmundu Clary – Aldringenovi (1813 – 1894), majiteli teplického panství a spoluzakladateli Ústecko – teplické dráhy, je součástí klidového území Soutěsky Kamenice v Národním parku České Švýcarsko, a patří ke katastrálnímu území Hřensko.

Hluboká Edmundova soutěska (též Tichá) s říčkou Kamenicí, má začátek poblíž hřenského parkoviště Pod skalou. Sevřená je vysokými pískovcovými stěnami, a to z jedné strany vrchem Kobylka (319 m. n. m.) a z druhé strany Potočními stráněmi s Janovským vrchem (347 m. n. m.).

Pěší turistický výšlap hluboko zaříznutým pískovcovým kaňonem je možný z Hřenska, a to až do míst, odkud je vidět na protější stráni čtyřmetrový vodopád v Tiché soutěsce, k němuž ovšem nevede žádná cesta.  V blízkosti se nachází Dolní přístaviště a odtud už lze pokračovat pouze na lodičce. Po dvacetiminutové plavbě a vzdálenosti necelý kilometr vás převozník dopraví k Hornímu přístavišti. Předtím vás ještě asi v polovině plavby pobaví atrakcí „umělý vodopád“. Ten spouští převozce pomocí ocelového lanka.

Převoz výletníků na pramici tu funguje už od roku 1890, tedy 130 let, a plavit se můžete v obou směrech. Cestou si budete prohlížet úchvatné prostředí a navíc se dovíte mnohé o tamní fauně i floře. Například to, že na dně soutěsky, tj. cca v nadmořské výšce 150 metrů, rostou chladnomilné druhy rostlin a žijí bezobratlí živočichové, nacházející se obvykle jenom v horských polohách. Důvodem je hromadění studeného vzduchu na dně soutěsky v důsledku klimatické inverze.

Po dosažení Horního přístaviště, je možné pěšky pokračovat až ke Studánce pod pískovcovým masivem, tj. do místa, kde přes řeku Kamenici vede lávka. Tam na Edmundovu soutěsku navazuje Divoká soutěska, která je tou druhou z významných klidových kamenických soutěsek.

V blízkosti Horního přístaviště se nachází srub s expozicí „Z mlýna do srubu a zpátky“. Tam se dovíte zajímavosti z historie obou soutěsek.

Video Edmundovy soutěsky

Jak se dostat do Edmundovy soutěsky

Auto zaparkujte na placeném parkovišti nad restaurací Klepáč a odsud se vydejte do Edmundovy soutěsky.

Hřensko

Nejkrásnější fotografie

Pavel Mego
Petr Kolář
Filip Holič

Mohlo by Vás zajímat

Rudolfův kámen

Rudolfův kámen je jedna z jetřichovických vyhlídek, kterou najdete na parádním okruhu: Jetřichovice -> Mariina vyhlídka -> Vilemínina vyhlídka -> Rudolfův kámen -> Pohovka ->

Ćíst dál...

Střední vrch

Střední vrch, pod kterým se nachází rozsáhlá suťová pole, je relativně dobře přístupný. Odměnou po výstupu na vrhol Vám budou nádherné výhledy do okolí.

Ćíst dál...

Pomůžete nám vylepšit tento příspěvek?

Chcete článek doplnit? Dejte nám o tom vědět e-mail info@visitceskesvycarsko.cz

Máte hezčí fotografie a můžete je s námi sdílet? Pošlete nám je na info@visitceskesvycarsko.cz.

1 názor na “Edmundova soutěska”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *