Kouzelné Kyjovské údolí
Když k nám přijedou přátelé, je Kyjovské údolí jedním z míst, kam je často bereme. Je kouzelné a i v parném létě je zde příjemně.
Doporučení: Pokud se na výlet vydáte pěšky, můžete si Kyjovské údolí projít až do samého konce. Ale i kdyby jste se otočili už v půli cesty, o nic podstatného nepřijdete. Pojedete-li na kole, pak určitě dojeďte až k česko-německé hranici do zaniklé osady Zadní Doubice. Závěrečná část cesty je nádherná, jen pro pěší výlet je to už poměrně daleko.
Kyjovské údolí je kaňon s klikatící se říčkou Křinicí. Táhne se západně od Kyjova (7 km západním směrem od Krásné Lípy) až k hranicím k Turistickému mostu a pokračuje dále jihozápadním směrem kolem bývalé osady Zadní Doubice (zanikla v roce 1945), prakticky až k česko – německému hraničnímu přechodu Doubice. Jmenuje se to tady Temný důl. Najdete tady upravenou křišťálovou studánku. Po osvěžení její chladivou vodou se můžete vydat k blízkému kříži, který tu stojí na památku obětem pochodu smrti v roce 1945. Celá délka údolí je asi šest kilometrů a je možné z něj odbočit do mnoha roklí, v nichž se nachází lezecké věže a bizarní skalní útvary.
V říčce Křinice je doposud průzračně čistá voda, takže se stala domovem pstruha obecného i lososa. Ze savců se tu zabydlela vydra říční, z ptactva skorec vodní, ledňáček říční či konipas horský.
Ale pojďme se projít Kyjovským údolím rovnou od Kyjova. Hned na začátku si můžete vystoupat po schůdcích ve skalní rozsedlině na Kinského vyhlídku, která je součástí Köglerovy naučné stezky, a porozhlédnout se po okolí. Dále je možné vydat se Kyjovskou skalní stezkou ke Kyjovskému hradu. Stezka byla vybudována v letech 1905 – 1906 Kyjovským horským spolkem, je dlouhá necelé dva kilometry a vede po skalách, souběžně s údolní silnicí. Stezkou projdete kolem prapodivných skalních útvarů, jejichž samotné názvy už mnohé napoví: Kočka a Pes, Pekelná brána, Skalní Bratři, Obří hlava, Praporek či Vikingská loď. Při sestupu stezka klesá strmě k Nebeské bráně, projdete kolem skalky s vytesaným obličejem, až k převisu s tunelem, takzvanému Lvímu doupěti. Z rokle se dostanete po kamenném schodišti na Kyjovský hrad. Schůdky nechal na konci 19. století vytesat opět tehdejší Kyjovský horský spolek kvůli zpřístupnění tohoto místa. Kyjovský hrad se dá nazvat skalním ostrohem, který je 40 metrů vysoký a nacházejí se na něm pozůstatky dávného sídliště. Místo je velice dobře chráněno skalními průrvami a strmými stěnami.
Asi po 45 minutách cesty Kyjovským údolím se po pravé straně říčky, ve skaliskách kolem Vlčí hory, nachází několik tzv. Brnických ledopádů, v jejichž čele vévodí Velký ledový sloup. V období mrazivých zim mrznoucí voda stéká po skalách a splavuje křemičité a železité písky, čímž se ledopády zbarvují od světlých nažloutlých tónů, přes zelený a hnědý odstín až k černé barvě.
V téže oblasti se nachází i pozůstatky tří středověkých hrádků – Brtnického, Kyjovského a Vlčího.
Fotografie Kyjovského údolí
foto: Libor Bureš
Jak se dostat do Kyjovkého údolí
Na začátku cesty do Kyjovského údolí jsou cca tři malá místa, kde se dá zaparkovat. Odhadujeme, že se na tyto parkovací plochy vejde cca 20 aut.
Přijedete-li v hlavní sezóně, je pravděpodobné, že nebudete mít kde zaparkovat.
Vzhledem k délce kyjovského údolí, je lepší ho projet na kole. Zejména jeho zadní část stojí za návštěvu.
České Švýcarsko
– TOP Místa
– Místa
– Koupání
– Vyhlídky
Co vidět a zažít obcích
Výběr z nejkrásnějších fotografií Českého Švýcarska