Louka u Brodských

Louka u Brodských je pojmenována podle dlouholetých majitelů pozemku a najdete ji přímo mezi chalupami na okraji Dolní Chřibské. Je to přírodní památka.

Na jejím území bylo nalezeno 158 druhů rostlin, především ty, které mají rády zamokřená místa. Jmenovat můžeme například štírovník bažinný, ostřici Davallovu nebo sítinu ostrokvětou, což jsou silně ohrožené druhy.

Kdysi nebyly podmáčené louky v těchto oblastech Lužických hor ničím neobvyklým. Pak ale přišel člověk s odvodňováním, používáním hnojiv, kosením a louky typické pro tuto oblast téměř vymizely.

Přírodní památka Louka u Brodských byla vytvořena v roce 1997 s cílem ochránit orchidej prstnatec májový. V době kvetení, což bývá přibližně polovina května, tady můžete vidět květy až několika tisíců rostlin v obvyklé fialové a někdy i ve vzácně se vyskytující bílé barvě. Kromě prstnatce májového tady roste ještě další orchidej – bradáček vejčitý.

Na louce žijí i zajímavé druhy živočichů, například myška drobná a některé druhy kobylek jako kobylka horská a kobylka hnědá.

Jak se dostat na louku u Brodských

Louka u Brodských je dobře dostupná. Přijedete-li autem, zaparkujte u u společnosti AMANN. Odsud je to necelých 300m.

Mohlo by Vás zajímat

Rudolfův kámen

Rudolfův kámen je jedna z jetřichovických vyhlídek, kterou najdete na parádním okruhu: Jetřichovice -> Mariina vyhlídka -> Vilemínina vyhlídka -> Rudolfův kámen -> Pohovka ->

Ćíst dál...

Střední vrch

Střední vrch, pod kterým se nachází rozsáhlá suťová pole, je relativně dobře přístupný. Odměnou po výstupu na vrhol Vám budou nádherné výhledy do okolí.

Ćíst dál...

Pomůžete nám vylepšit tento příspěvek?

Chcete článek doplnit? Dejte nám o tom vědět e-mail info@visitceskesvycarsko.cz

Máte hezčí fotografie a můžete je s námi sdílet? Pošlete nám je na info@visitceskesvycarsko.cz.