Zmíníme-li se hned na začátku o loupežnících, bude se zdát, že jsme zamířili přímo do pohádky. Ale není to tak. Šauštejnu se totiž říká také Loupežnický hrádek, neboť v dobách, kdy už byl opuštěný a zpustl, nacházeli v něm často své útočiště zběhové, lapkové a loupežnické bandy.
Šaunštejn byl vystavěn ve 14. století, a to na vrcholu takzvaného pískovcového suku – jedná se o pískovcový blok, který vyčnívá cca 70 metrů nad okolním terénem.
Patřil rodu Berků z Dubé a později Vartenberkům; hrad sloužil jako správní sídlo tamního panství, ale měl i vojenskou hradní posádku, která zajišťovala bezpečnost obchodní cesty, nazývané Česká silnice (anebo též Česká stezka). Strážní funkce spočívala v používání signálního ohně v případě nebezpečí nebo ohrožení, čímž byly chráněny obchodní výpravy.
Šaunštejn zanikl ve II. polovině 15. století. Nicméně dochovaly se z něj místnosti vytesané ve skalách a lze stanovit i jeho přibližnou podobu. Při úpatí skály bývalo předhradí s několika provozními budovami – stáje, strážní místnosti, aj. U vstupu dovnitř skalního budoáru stála čtyřhranná dřevěná věž, a to čtyři metry nad úrovní terénu. Dále je tu zahloubený okrouhlý objekt, který pravděpodobně sloužil jako skladiště obilí, a také lze rozpoznat cisternu na dešťovou vodu.
Loupežnický hrádek Šaunštejn se nachází asi jeden kilometr severně od obce Vysoká Lípa na Děčínsku. Je chráněn jako národní kulturní památka ČR.
A jak se na hrádek dostat? Přístup je jen jeden, a to po několika železných žebřících, můstcích, schodech a lávkách. Vše je jištěno zábradlím. Kdo se však odváží tento výstup absolvovat, bude odměněn krásou Národního parku České Švýcarsko. Nádherné výhledy do okolí vynahradí každému vynaloženou námahu.
Vedle skalního masivu Šaunštejn se nachází ještě skalní věž Rytíř. V okolí hradu vede naučná stezka Česká silnice.
A máme-li skončit tak, jak jsme začali, tak při výstupu na Loupežnický hrádek si budete jako v pohádce opravdu připadat.