Malá Pravčická brána

Jedná se o působivý skalní útvar, který do NP České Švýcarsko neodmyslitelně patří. Nachází se v chráněné krajinné oblasti Labské Pískovce, cca dva kilometry severně od obce Vysoká Lípa na Jetřichovicku.

Nejpříhodnější příchod je z parkoviště u restaurace U NÁS ve Vysoké Lípě. Zdatní turisté se mohou na Malou Pravčickou bránu vydat také z Jetřichovic po modré turistické značce.

A jak Malá Pravčická brána vznikala a jak vypadá? Tento výjimečný geomorfologický útvar, utvářený pískovcovým souvrstvím a tvořící v podstatě skalní oblouk, vznikl selektivním zvětráváním a postupným odnosem kvádrových, silně prokřemeněných, pískovců lavicovité odlučnosti.

foto: Petr Beneš 

Stáří brány je druhohorní (mezozoické). Pískovcové souvrství se původně nacházelo na dně teplého a mělkého moře (křída), a v třetihorách, v době alpinského vrásnění, bylo silným tlakem z jižní Evropy (náraz afrického kontinentu do euroasijské desky) zdviženo a vystaveno povětrnostním podmínkám a erozivní činnosti; a to zejména ve čtvrtohorách – v dobách ledových, v období glaciálů.

Současné rozměry tohoto útvaru jsou: výška 2,3 metru, šířka 3,3 metru a tloušťka cca 1,5 metru; horní oblouk dosahuje až 10 metrů nad úpatí.

Malá Pravčická brána je na své vyhlídkové plošině – která se nalézá nad obloukem skalního okna – zpevněna železnou konstrukcí, aby se tak zabránilo devastaci skály. Výstup nahoru je možný po železném žebříku, na vyhlídce jsou výletníci zabezpečeni zábradlím.

V okolí Malé Pravčické brány se nalézá několik dalších úchvatných skalních útvarů, na nichž lze pozorovat proces selektivního zvětrávání, vznik rozsedlin či tunelů.

Jak se dostat na Malou Pravčickou bránu

Auto zaparkujte ve Vysoké Lípě na parkovišti u restaurace U NÁS.

Mohlo by Vás zajímat

Rudolfův kámen

Rudolfův kámen je jedna z jetřichovických vyhlídek, kterou najdete na parádním okruhu: Jetřichovice -> Mariina vyhlídka -> Vilemínina vyhlídka -> Rudolfův kámen -> Pohovka ->

Ćíst dál...

Střední vrch

Střední vrch, pod kterým se nachází rozsáhlá suťová pole, je relativně dobře přístupný. Odměnou po výstupu na vrhol Vám budou nádherné výhledy do okolí.

Ćíst dál...

Pomůžete nám vylepšit tento příspěvek?

Chcete článek doplnit? Dejte nám o tom vědět e-mail info@visitceskesvycarsko.cz

Máte hezčí fotografie a můžete je s námi sdílet? Pošlete nám je na info@visitceskesvycarsko.cz.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *