Malý Stožec

Tohle místo máme moc rádi. Má atmosféru. Až k Malému Stožci je cesta pohodová, ale výstup na samotný vrchol si užijete.

Malý Stožec je výrazný vrch (659 m) nad obcí Chřibská. Leží asi 1,5 km od Jedlové.

Cesta na Malý Stožec stoupá přímo prostředkem suťového pole. To je poměrně strmé a tvoří ho velké balvany, dost často budete muset jít „po čtyřech“.

Výstup je místy docela náročný a není vhodný pro starší osoby a malé děti. V jedné části se vám do cesty postaví poměrně nebezpečná římsa. Až ji překonáte, dostanete se do druhé části Malého Stožce, odkud budete mít nádherný výhled na Chřibskou vodní nádrž.

foto: Petr Garminič

Kopec byl dříve nazýván Obří hlava nebo Obličejová hora, protože při pohledu od severozápadu připomíná profil obličeje ležící postavy.

Ovšem výhled z vrcholu stojí za trochu té námahy při výstupu. Je vidět Jedlová, Českosaské Švýcarsko, Růžová hora, Děčínský Sněžník, Šluknovský výběžek a německé vrcholy Gross Zchirnstein a Gross Winterberg.

Budete-li mít štěstí, můžete zahlédnout kamzíky běžící přes suťová pole.

Na jihozápadním svahu kopce se nachází příkré skalní srázy a v nich šikmá puklinová jeskyně nazývaná Komora. Dříve to prý bylo útočiště místního loupežníka Fridolína Raucha.

Fotografie Malého Stožce

Jak se dostat na Malý Stožec

Pokud přijedete autem a budete-li mít štěstí, můžete zaparkovat pod železničním viaduktem. Je tu místo pro tři až čtyři auta.

Bude-li zde plno nebo budete-li chtít zaparkovat na bezpečnějším místě, zaparkujte před železniční stanicí Chřibská. Ta je od viaduktu vzdálená cca 500 m.

Mohlo by Vás zajímat

Rudolfův kámen

Rudolfův kámen je jedna z jetřichovických vyhlídek, kterou najdete na parádním okruhu: Jetřichovice -> Mariina vyhlídka -> Vilemínina vyhlídka -> Rudolfův kámen -> Pohovka ->

Ćíst dál...

Střední vrch

Střední vrch, pod kterým se nachází rozsáhlá suťová pole, je relativně dobře přístupný. Odměnou po výstupu na vrhol Vám budou nádherné výhledy do okolí.

Ćíst dál...

Pomůžete nám vylepšit tento příspěvek?

Chcete článek doplnit? Dejte nám o tom vědět e-mail info@visitceskesvycarsko.cz

Máte hezčí fotografie a můžete je s námi sdílet? Pošlete nám je na info@visitceskesvycarsko.cz.