Mariina vyhlídka

Mariina skála či Mariina vyhlídka (Marienfels) je skalnatý pískovcový kopec, vzdálený cca 1 km severně od Jetřichovic, s nadmořskou výškou 428 metrů. Je součástí chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, a pro své úchvatné výhledy na další skály – Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn, Bukovou horu, aj. – patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům tohoto regionu.

Výstup na Mariinu vyhlídku není zrovna snadný, a proto je určen spíš fyzicky zdatnějším jedincům. Na výšlap se vydejte z Jetřichovic po červené turistické značce – cesta bude nejprve příjemná a písčitá, ale později začnete stoupat po schodech různých velikostí a je jich tolik, že je raději ani nepočítejte; na samotnou vyhlídku vystoupáte po železných schůdcích. Vaše nohy budou na tento, sice krátký, ale zato poměrně těžký, výstup na Mariinu vyhlídku vzpomínat ještě druhý den.

Až se nahoře dostatečně pokocháte pohádkovým panoramatickým výhledem na lesy, skály a kopce Českého Švýcarska, je možné z Mariiny vyhlídky pokračovat naučnou stezkou (která je zároveň mezinárodní dálkovou turistickou trasou E3) Jetřichovickými skalami na Vilemíninu vyhlídku, Rudolfův kámen, Pohovku a odtud se posléze vydat třeba po zelené zpět do Jetřichovic.

Ale pojďme také trošku nahlédnout do historie Mariiny vyhlídky.

Roku 1856 nechal kníže Ferdinand Bonaventura Kinský na vrcholku kopce, jehož původní název byl Velký Ostrý (Grosser Spitziger), vystavět přístřešek, který sloužil jako strážní místo, a jako pozorovatelnu ho využívaly protipožární hlídky. A po manželce majitele panství Marii Anně Kinské byla skála přejmenována.

Po zpřístupnění vrchu turistům, byl na jeho výhledové ploše zbudován dřevěný vyhlídkový altán. Ten několikrát vyhořel, ať již od blesku, anebo zaviněním návštěvníků, ale byl vždy obnoven.

Mariina vyhlídka je celoročně volně přístupná. Jeden z nejúžasnějších pohledů z ní je na západ slunce!

Video Mariiny vyhlídky

Jak se dostat na Mariinu vyhlídku

Auto zaparkujte v Jetřichovicích u Poštolčího kužele, odsud to na Mariinu vyhlídku budete mít nejblíže.

Mohlo by Vás zajímat

Rudolfův kámen

Rudolfův kámen je jedna z jetřichovických vyhlídek, kterou najdete na parádním okruhu: Jetřichovice -> Mariina vyhlídka -> Vilemínina vyhlídka -> Rudolfův kámen -> Pohovka ->

Ćíst dál...

Střední vrch

Střední vrch, pod kterým se nachází rozsáhlá suťová pole, je relativně dobře přístupný. Odměnou po výstupu na vrhol Vám budou nádherné výhledy do okolí.

Ćíst dál...

Pomůžete nám vylepšit tento příspěvek?

Chcete článek doplnit? Dejte nám o tom vědět e-mail info@visitceskesvycarsko.cz

Máte hezčí fotografie a můžete je s námi sdílet? Pošlete nám je na info@visitceskesvycarsko.cz.