Marschnerova louka

Přibližně jeden kilometr severně od Dolní Chřibské na jihovýchodním úpatí kopce Spravedlnost, je samota Liščí Bělidlo. Kdysi se tady pěstoval a zpracovával len, ale to už je hodně dávno.

Pod samotou leží Marschnerova louka. Koncem roku 1995 zde byla vyhlášena přírodní rezervace, která dostala své jméno podle vynikajícího amatérského botanika Šluknovského výběžku Hanse Marschnera (*1912  – †1989).

Tady se zrychlí tep každému botanikovi i obyčejnému kytkomilovi, protože Marschnerova louka je unikátní. Tolik kytek pohromadě, jako na této louce hned tak někde nenajdete. Prý jich tu v roce 1996 našli asi 234 druhů!

Mělkým údolím si razí cestu tři potůčky a tak musíte být při procházení loukou pozorní a pečlivě volit cestu. Když nebudete opatrní, může se vám snadno stát, že vám noha sklouzne do rašeliny, anebo vám nateče do bot.

Opět jsme nahlédli do chytrých knih a internetu, abychom se dozvěděli, že mokřad kvete od jara do podzimu. Obdivovat tady můžete prstnatec májový, fuchsův a kruštík bahenní. Daří se tu chráněným suchopýrům, vachtě trojlisté a tuřici Davallově.

Území je domovem pro mnoho chráněných druhů živočichů. Máte-li štěstí, zahlédnete kobylku horskou, strnada obecného nebo cvrčilku říční.

Jediné, co pozemky rezervace trápí, je plevel z okolí. Jakmile se na tu usadil, zalíbilo se mu na louce natolik, že na ní začal úspěšně vegetovat a nakonec i měnit charakter celého mokřadu.

V roce 1994, kdy už bylo vyhlášení rezervace hotovou věcí, byla louka pokosena a plevel zlikvidován. Dnes tady opět rostou rostliny zvyklé na prostředí mokřadů.

Ale plevely a nálety jsou velmi vytrvalé, rychle se šíří a jen tak se nedají. Louka se musí pravidelně kosit, aby si udržela svůj charakter a aby nebyly ohroženy chráněné druhy.

Jak se dostat k Marschnerově louce

Pokud přijedete autem, zaparkuje u společnosti AMANN.

Mohlo by Vás zajímat

Rudolfův kámen

Rudolfův kámen je jedna z jetřichovických vyhlídek, kterou najdete na parádním okruhu: Jetřichovice -> Mariina vyhlídka -> Vilemínina vyhlídka -> Rudolfův kámen -> Pohovka ->

Ćíst dál...

Střední vrch

Střední vrch, pod kterým se nachází rozsáhlá suťová pole, je relativně dobře přístupný. Odměnou po výstupu na vrhol Vám budou nádherné výhledy do okolí.

Ćíst dál...

Pomůžete nám vylepšit tento příspěvek?

Chcete článek doplnit? Dejte nám o tom vědět e-mail info@visitceskesvycarsko.cz

Máte hezčí fotografie a můžete je s námi sdílet? Pošlete nám je na info@visitceskesvycarsko.cz.