Měsíčnice vytrvalá

Měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva, u nás jí říkáme jednoduše „moon fiala“) je až jeden metr vysoká rostlina s listy, které připomínají listy kopřivy. Květy jsou vzhledem k velikosti stonku poměrně drobné, mají něžně fialovou barvu a vzácně můžete vidět i bílou. Pronikavou vůni měsíčnice ucítíte už z dálky, a proto by alergici měli být opatrní. S přicházejícím večerem nabývá vůně na intenzitě, protože hlavními opylovači měsíčnice jsou noční motýli. V České republice je měsíčnice ohroženým druhem.

foto Petr Musil

Přírodní památku Líska najdete na severovýchodním svahu Černého vrchu (631 m), asi 1,5 km severovýchodně od obce Líska. Vydáte se vrstevnicovou lesní silničkou od bývalé hájovny v sedle U Křížového Buku. Místo, kterému se lidově říká Měsíční stráň nebo také Měsíční údolí, je známé největším počtem rostlin měsíčnice.

Samozřejmě, že zde roste i řada dalších bylin. Jak jsme se dočetli v chytrých knihách, patří mezi ně mokrýš vstřícnolistý, čarovník, nebo kyčelnice cibulkonosná, z ohrožených druhů se zde vyskytuje áron plamatý a lilie zlatohlavá.  Chráněným bylo toto území vyhlášeno 16. října 1929. V roce 1999 bylo území oploceno, aby nám naši raritu nespásla lesní zvěř 🙂

 „Pochod za kvetoucí měsíčnicí“ je známou, každoročně pořádanou akcí. Pro návštěvu se všeobecně doporučuje období květen – červen, kdy je měsíčnice v plném květu.

Foto Petr Hlous

Jak se dostat k měsíčnici

Auto zaparkujte u Křížového buku. Odsud se pohodlnou cestou, vhodnou i pro kočárky, dostanete až k měsíčnici – přírodní památce Líska.

Rezervaci nemůžete minou, protože ji před lesní zvěří chrání plot. Ten vede i přes cestu.

Mohlo by Vás zajímat

Rudolfův kámen

Rudolfův kámen je jedna z jetřichovických vyhlídek, kterou najdete na parádním okruhu: Jetřichovice -> Mariina vyhlídka -> Vilemínina vyhlídka -> Rudolfův kámen -> Pohovka ->

Ćíst dál...

Střední vrch

Střední vrch, pod kterým se nachází rozsáhlá suťová pole, je relativně dobře přístupný. Odměnou po výstupu na vrhol Vám budou nádherné výhledy do okolí.

Ćíst dál...

Pomůžete nám vylepšit tento příspěvek?

Chcete článek doplnit? Dejte nám o tom vědět e-mail info@visitceskesvycarsko.cz

Máte hezčí fotografie a můžete je s námi sdílet? Pošlete nám je na info@visitceskesvycarsko.cz.