Pavlinino údolí

Takto se nazývá hluboké (až 70 – 100 metrů), leč malebné, kaňonovité údolí s protékající říčkou Chřibská Kamenice. Svahy a dno údolí jsou pokryty písčitými sutěmi a aluviálními sedimenty. Celý geomorfologický útvar je chráněnou přírodní rezervací a patří pod správu CHKO Labské pískovce. Táhne se v délce přibližně 3,5 kilometru východním směrem od Jetřichovic až po obec Studený; svou severní částí sousedí s obcí Rynartice a dosahuje téměř až pod Dolní Chřibskou (rozloha Pavlínina údolí je cca 183 ha).

Tato rozsáhlá oblast plná pískovcových skal, jeskyní, skalních převisů a říms, je však také významným útočištěm řady živočišných i rostlinných druhů. Poměrně vzácnou vegetaci najdete ve vlhkých nivách kolem potoka, ať jsou to stromy, anebo byliny – třeba přeslička luční (Equisetum praetense), prvosenka vyšší (Primula elatior) nebo věsenka nachová (Prenanthes purpurea). K vzácnějším stromům patří jedle bělokorá (Abies alba).

V průzračné vodě říčky Chřibská Kamenice je možné zahlédnout pstruhy, lososy či vydru – říčka je chráněnou rybí oblastí. A kolem vody? Ani pestře zbarvený ledňáček, skorec vodní či konipas horský nejsou žádnou výjimkou. Raritou je nalezení gametofytů atlantského druhu vláskatce tajemného (Trichomanes speciosum). A co možná každého z vás překvapí – v kaňonu žije i kamzík horský!

Kudy se do této lokality nejlépe dostanete? Nejčastěji využívaný přístup do údolí vede z Jetřichovic, od kempu a koupaliště, po červené turistické značce. Projdete kolem Greislova mlýna (mlýnský náhon býval ve skále) a Greislova rybníka. Tam také můžete, kromě jiného, obdivovat i chráněný dub lesní, jehož obvod činí 485 cm. (Poznámka: druhý chráněný dub je přímo v Jetřichovicích. Tam se jedná o dub letní). Po takzvané Pavlínčině obchůzce se můžete vydat po obvodu rybníka a dorazíte k Rusalčině jeskyni.

Cestou je možné u Studeného potoka odbočit ke Smírčímu kříži, anebo na opačnou stranu ke Svatému obrázku.

Pavlíniným údolím vede poměrně pohodlná turistická stezka, která má však několik méně schůdných míst, a proto není vhodná pro kočárky.

Fotografie Pavlinina údolí

Video Pavlinina údolí

Mohlo by Vás zajímat

Rudolfův kámen

Rudolfův kámen je jedna z jetřichovických vyhlídek, kterou najdete na parádním okruhu: Jetřichovice -> Mariina vyhlídka -> Vilemínina vyhlídka -> Rudolfův kámen -> Pohovka ->

Ćíst dál...

Střední vrch

Střední vrch, pod kterým se nachází rozsáhlá suťová pole, je relativně dobře přístupný. Odměnou po výstupu na vrhol Vám budou nádherné výhledy do okolí.

Ćíst dál...

Pomůžete nám vylepšit tento příspěvek?

Chcete článek doplnit? Dejte nám o tom vědět e-mail info@visitceskesvycarsko.cz

Máte hezčí fotografie a můžete je s námi sdílet? Pošlete nám je na info@visitceskesvycarsko.cz.