Pravčická brána

[social-share-display display=“1609535433″ force=“true“]

Dá-li se o něčem říci, že jde o symbol Národního parku České Švýcarsko, pak je to bezesporu Pravčická brána (Prebischtor – „Prebisch“ se nazývalo obyvatelstvo, které v dané oblasti kdysi dávno žilo).

Představte si útvar v podobě skalní brány či okna, kde šířka otvoru je 16 metrů, rozpětí oblouku měří 26,5 metru a minimální tloušťka skaliska jsou 3 metry. Tato přirozená skalní brána, která je součástí Jetřichovických stěn, je největší v Evropě. Kolem ní jsou i další geomorfologické útvary jako jsou římsy, převisy, voštiny, věže, aj. První písemná zmínka o bráně pochází již z roku 1410.

Vzhledem k tomu, že je tvořena kvádrovým pískovcem z období druhohor, který patří mezi horniny s nižší pevností, je Pravčická brána ohrožena erozivní činností (vstup na vrch skalního oblouku je proto zakázán). Dalším důvodem eroze a pozvolného poškozování tohoto skalního útvaru jsou klimatické změny – srážky, sluneční záření, mrazy. Pravčická brána je proto pravidelně monitorována, aby byl neustálý přehled o míře porušení pískovce, rozložení vlhkosti, vratném rozpínání, jež bývá způsobeno změnami teploty, o případných skrytých trhlinách, náklonu skaliska, apod.

Pravčická brána je chráněná památka (chráněný přírodní výtvor) a s ní i skalní masivy v okolí, včetně výletního zámečku Sokolí hnízdo, jehož předchůdce – hostinec stejného jména – dal již v roce 1881 vystavět kníže Edmund Clary-Aldringen. Předtím však, a to už v roce 1826, kdy se o návštěvu Pravčické brány začali ve velkém zajímat výletníci, bylo pro ně zřízeno první občerstvovací zázemí s výčepem, a od roku 1837 tu dokonce fungovala nocležna.

Pravčická brána se nachází 3 km severovýchodně od Hřenska a 2 km severozápadně od Mezní Louky. Dostat se k ní je možné dvěma způsoby. Pochopitelně pěšky. Buď můžete vyjít z Hřenska po červené turistické značce ke křižovatce Tři prameny a pak budete Dlouhým dolem stoupat až k bráně. Anebo vyrazíte z Mezní Louky Gabrielinou stezkou po úpatí Křídelních stěn. Na PB vede i lanovka, ale bohužel jen nákladní.

Na území Národní přírodní památky Pravčická brána najdete čtyři vyhlídky, Malý Pravčický kužel, Kamenný památník, skalní věže Křížová, Erichova, Václavská a Stará Václavská stěna, a poblíž ještě jeskyni Českých bratří.

Video Pravčické brány

Hřensko

Nejkrásnější fotografie

Pavel Mego
Petr Kolář
Filip Holič

Mohlo by Vás zajímat

Rudolfův kámen

Rudolfův kámen je jedna z jetřichovických vyhlídek, kterou najdete na parádním okruhu: Jetřichovice -> Mariina vyhlídka -> Vilemínina vyhlídka -> Rudolfův kámen -> Pohovka ->

Ćíst dál...

Střední vrch

Střední vrch, pod kterým se nachází rozsáhlá suťová pole, je relativně dobře přístupný. Odměnou po výstupu na vrhol Vám budou nádherné výhledy do okolí.

Ćíst dál...

Pomůžete nám vylepšit tento příspěvek?

Chcete článek doplnit? Dejte nám o tom vědět e-mail info@visitceskesvycarsko.cz

Máte hezčí fotografie a můžete je s námi sdílet? Pošlete nám je na info@visitceskesvycarsko.cz.