Skalní loupežnický hrádek Falkenštejn

V Jetřichovicích je mnoho míst, která stojí za návštěvu. Jedním z nich je skalní loupežnický hrádek Falkenštejn.

Auto zaparkujte na parkovišti Pod poštolčím kužele (za celodenní parkování zaplatíte 100 Kč) a vydejte se po žluté. Hrádek je vzdálený cca 500 m a za cca 20 minut budete stát u jeho vstupu.

Skalní hrad Falkenštejn (nazývaný též Sokolí hrad – cestou narazíte na reliéf erbovního znaku sokola s křížkem) byl vybudován na pískovcové skále (masiv Havraního kamene v nadmořské výšce 303 metrů), opevněné valem a příkopem, severo-východně od obce Jetřichovice, a to v I. polovině 14. století. Sloužil k ochraně České stezky do Míšně a Lužice a byl součástí Kamenického panství.

K vrcholu skály se vcházelo nenápadnou přírodní průrvou. Na vrcholové plošině pravděpodobně stála i dřevěná věž a plošina byla ohrazena palisádami.

Písemné zmínky o hradě pochází z roku 1395 – tehdy byl tamním hejtmanem Nice Hokacker, sloužící Janu III. z Michalovic. Později byli majiteli hradu Berkové z Dubé a po nich Zikmund Děčínský z Vartenberka. I když hrad tehdy obývala posádka, ten postupně pustl, časem se tu zdržovali různí lapkové, a poslední písemné zprávy se o něm dochovaly z roku 1460. Poté skalní vyhlídku využívaly požární hlídky.

Turistický zájem o hrad Falkenštejn se projevil ve II. polovině 19. století – tehdy se stal výletním cílem a dokonce se tam konaly různé lidové zábavy a kulturní akce. Přístupovou cestu a turistický areál nechala zřídit roku 1852 Vilemína Kinská.

Dnes se tu nachází pouze zřícena hradu – zachovaly se části kaple a komnat. Aby byl hrad Falkenštejn stále přístupný veřejnosti, a přitom se měkký pískovec nijak zbytečně neopotřebovával, byla zde zbudována železná schodiště a na vrcholu kovová vyhlídková plošina. Tak je možné uchovat tuto chráněnou kulturní památku co nejdéle pro další generace. Vrcholová plošina totiž nabízí překrásné výhledy.

Fotografie skalního loupežnického hrádku Falknštejn

Jak se dostat na skalní loupežnický hrádek Falkenštejn

Mohlo by Vás zajímat

Rudolfův kámen

Rudolfův kámen je jedna z jetřichovických vyhlídek, kterou najdete na parádním okruhu: Jetřichovice -> Mariina vyhlídka -> Vilemínina vyhlídka -> Rudolfův kámen -> Pohovka ->

Ćíst dál...

Střední vrch

Střední vrch, pod kterým se nachází rozsáhlá suťová pole, je relativně dobře přístupný. Odměnou po výstupu na vrhol Vám budou nádherné výhledy do okolí.

Ćíst dál...

Tři rybníčky

Tři rybníky objevíte v části obce, která se jmenuje Krásné Pole. U třetího rybníčku na Vás vykoukne železitý pramen s plechovým hrnečkem.

Ćíst dál...

Pomůžete nám vylepšit tento příspěvek?

Chcete článek doplnit? Dejte nám o tom vědět e-mail info@visitceskesvycarsko.cz

Máte hezčí fotografie a můžete je s námi sdílet? Pošlete nám je na info@visitceskesvycarsko.cz.