Střední vrch

Na Střední vrch vede několik cest, my jsme si vybrali tu ze Mlýnů. Výhodou tohoto místa je, že na dosah, kromě Středního vrchu, máte i Pustý zámek.

Nástup od trati v údolí říčky Kamenice je ze začátku kapku prudký, především pro jedince, kterým fyzička dala sbohem už před lety 🙂 Jakmile ale zdoláte zalesněnou stráň, máte vyhráno. Dál už vás vede po modré lesní cesta. Bohužel, i tady úřadoval kůrovec ve velkém, a tak tu místy najdete smutné paseky rozježděné těžkou technikou. Ale vydržte, je to jen krátký úsek.

Držte se modré značky a neuhýbejte z ní ani o píď. Přivede vás na louku a odtud je už krůček pod kopec, na který máte namířeno. Pod vrcholem vás čekají rozsáhlá suťové pole. Tady je potřeba dávat dobrý pozor, kam zrovna pokládáte nohu. Pěšina je sice vyšlapaná, ale i tak je výstup celkem strmý. Ovšem nahoře vás čekají úžasné výhledy a trocha toho šplhání, klopýtání a lezení po čtyřech za to rozhodně stojí. Opravdu, na mou duši!

Téměř vždycky tu narazíte na fandy sklaního lezení. Střeďák nebo taky Hranáč, jak se kopec označuje v hovorové řeči místních, je oblíbené lezecké místo.

Samotný Střední vrch (593 m) je nádherná sklála z čediče. Pohled z jejího vrcholu vás určitě ohromí. Z ptačí perpektivy tu můžete obdivovat okolní kopce, namátkou Jedlovou, Studenec, Pěnkavčí vrch, Klíč, Hvozd, při dobré viditelnosti Milešovku. V zelené záplavě dole pod vámi leží Dolní Prysk, Kytlice, Mlýny …

A abyste přesně věděli, na co že se to díváte, je na plošině umístěna informační tabule s podrobně popsanými reliéfy kopců a vrcholků, které jsou v okolí viditelné.

Střední vrch je krásný v každé roční době. Ale na podzim, když pozorujete západ slunce a pod vámi je barevná záplava listí, to se ve vás probudí poetická duše …

Jak se dostat na Střední vrch

Výstup na střední vrch je v samotném závěru mírně náročný.

Výchozím bodem může být místo pod Pustým zámkem, který můžete rovněž navštívit. Ale není zde žádné parkoviště, proto auto budete muset ponechat buď u krajnice nebo na kraji některé lesní cesty.

A nebo výchozím bodem pro výlet na Střední vrch může být obec Prysk.

Česká Kamenice

Nejkrásnější fotografie

Pavel Mego
Petr Kolář
Filip Holič

Mohlo by Vás zajímat

Rudolfův kámen

Rudolfův kámen je jedna z jetřichovických vyhlídek, kterou najdete na parádním okruhu: Jetřichovice -> Mariina vyhlídka -> Vilemínina vyhlídka -> Rudolfův kámen -> Pohovka ->

Ćíst dál...

Tři rybníčky

Tři rybníky objevíte v části obce, která se jmenuje Krásné Pole. U třetího rybníčku na Vás vykoukne železitý pramen s plechovým hrnečkem.

Ćíst dál...

Pomůžete nám vylepšit tento příspěvek?

Chcete článek doplnit? Dejte nám o tom vědět e-mail info@visitceskesvycarsko.cz

Máte hezčí fotografie a můžete je s námi sdílet? Pošlete nám je na info@visitceskesvycarsko.cz.