Vilemínina vyhlídka

Ten, kdo chce dobře poznat České Švýcarsko, uvítá výstup na každou jeho vyhlídku, aby se mohl dobře porozhlédnout nejen po okolí, ale také dohlédnout až k obzoru a objevit tak pravé kouzlo zdejší krajiny, které jí matka příroda nadělila.

V Jetřichovických stěnách jsou hned tři takové skalní masivy, jež umožňují úchvatné výhledy. Nejsevernější z nich je Vilemínina vyhlídka (Wilhelminenwand). Je situována přibližně 1,5 kilometru severovýchodním směrem od obce Jetřichovice.

Tento vyhlídkový ostroh, jenž od 19. století nese jméno kněžny Vilemíny Kinské, se původně nazýval Černá stěna. Manžel Vilemíny – Rudolf Kinský – se postaral o zpřístupnění této, ale i mnoha dalších skal u Jetřichovic. Na Vilemínině stěně nechal na skalní vyhlídce dokonce vystavět i poustevnu; ta však postupem času zchátrala.

A jaké výhledy si můžete z tohoto místa dopřát? Rozhled na celé Jetřichovicko a Jetřichovické skalní město, na Mariinu vyhlídku, Růžovský vrch.

Z Jetřichovic se ke skalní vyhlídce Vilemínina stěna dostanete po červené turistické značce, a to přes Mariinu vyhlídku. Cestou z ní zakrátko narazíte na přírodní zajímavost Tetřevna neboli Balzerovo ležení (Balzers Lager). Jedná se o jeskynní skalní převis, známý také pod názvem exulantská jeskyně. Ta byla totiž využívána nejen lovci tetřevů, ale sloužila rovněž coby útočiště mnohých obyvatel, kteří se zde v dobách třicetileté války skrývali před švédským vojskem. Na skalní stěně jsou vytesány tři nápisy:

  • z roku 1632, kdy nepřátelská vojska drancovala krajinu – ANNO 1632 AM TAGE. S./ JOHANNIS. SEIND. DA GELE/ GEN GMV.MV. IF GAN. SW:“
  • ceduli z roku1856 nechal do skály vysekat lesmistr Ferdinand Bund z Rynartic Wer ist Meister? Der, was ersann. Wer ist Gesell? Der, was kann. Wer ist Lehrling? Jedermann.“
  • poslední cedule – Ve stopách exkurze z r. 1856 se dne 4. 6. 1998 vydala Česká lesnická společnost”

V první polovině 19. století byl pod převisem i výčep. Dnes už můžete využít jen odpočinkové místo s historickými masivními lavičkami i stolem.

Vilemínina vyhlídka je součástí naučené stezky Jetřichovické stěny a volný přístup je možný celoročně.

Zvolíte-li delší výšlap, můžete se posléze vydat na Rudolfův Kámen a zpátky do Jetřichovic po zelené. Anebo je možné pokračovat po červené značce na Šaunštejn a na Mezní Louku.

Mohlo by Vás zajímat

Rudolfův kámen

Rudolfův kámen je jedna z jetřichovických vyhlídek, kterou najdete na parádním okruhu: Jetřichovice -> Mariina vyhlídka -> Vilemínina vyhlídka -> Rudolfův kámen -> Pohovka ->

Ćíst dál...

Střední vrch

Střední vrch, pod kterým se nachází rozsáhlá suťová pole, je relativně dobře přístupný. Odměnou po výstupu na vrhol Vám budou nádherné výhledy do okolí.

Ćíst dál...

Pomůžete nám vylepšit tento příspěvek?

Chcete článek doplnit? Dejte nám o tom vědět e-mail info@visitceskesvycarsko.cz

Máte hezčí fotografie a můžete je s námi sdílet? Pošlete nám je na info@visitceskesvycarsko.cz.