Zlatý vrch

Naplánujte si pohodový výlet na Zlatých vrch. Čeká Vás malý okruh, který zvládnete za cca 60 až 90 minut. Celkem se zastavíte na 5 místech a v samém závěru Vás čeká nádherný výhled na České Švýcarsko s nepřehlédnutelným „Růžákem“ v dáli.

Geologicky zajímavý skalní útvar Zlatý vrch se nachází v nadmořské výšce 657 metrů v západní části Lužických hor, mezi Chřibskou a Českou Kamenicí, u obce Líska. Je tvořen vertikálně postavenými čedičovými sloupci, vysokými až 30 metrů. Díky dokonale vyvinuté sloupcové odlučnosti olivínského alkalického čediče bez rozpukání, vznikly tzv. kamenné varhany, a to ještě významnějšího charakteru než na známé Panské skále, neboť ty na Zlatém vrchu jsou až 2,5 krát delší a také mohutnější.

Skalní masiv Zlatý vrch vznikal pravděpodobně ve třech časových vulkanických fázích. Nejstarší čedič vytvořil podloží, které je patrné v severní části. Ve druhé fázi vznikla v podloží prohlubeň s velice pomalu tuhnoucím lávovým jezerem. Tak se vytvořily pěti až šestiboké sloupce o průměru 30 centimetrů. Uprostřed masivu jsou sloupce svislé a k okrajům se vějířovitě sklánějí. Poslední fází bylo rychlé zatuhnutí příkrovu na vrcholu skály.

foto: Blanka Drahotová

V 19. století byl na úbočí Zlatého vrchu zřízen lom. Nejdelší vytěžené kusy – až 6 metrů dlouhé – byly údajně použity coby optimální materiál na stavbu přímořských hrází v Nizozemí. Těžilo se i na sousedním Stříbrném vrchu (650 m. n. m.). V minulosti se těmto skalním útvarům říkalo Velký a Malý Rybí vrch – Fischberg.

Na Zlatém vrchu byla těžba roku 1973 úplně zastavena, neboť tehdy došlo k obnažení celých třicetimetrových sloupců a navíc už bylo toto skalní těleso vulkanického původu vyhlášeno od roku 1964 jako Národní přírodní památka.

Na příkrovu roste řídká bučina, v podrostu s třtinou chloupkatou a dalšími asi 70 druhy rostlin. Co se fauny týká, lze zde zahlédnout i kamzíka horského.

Zlatý vrch je přístupný turistům a je součástí naučné stezky Okolím Studence. Zakázáno je však horolezectví.

Vyjedete-li si autem, projeďte po prudce stoupající úzké cestě v obci Líska, na jejímž konci zaparkujete zdarma na veřejném parkovišti. A pak už si vyšlápnete cca 1 kilometr po červené a na na jižní a západní straně se necháte unášet okouzlujícími výhledy. 

Video Zlatého vrchu a Stříbrného dolu

Jak se dostat na Zlatý vrch

Projeďte obcí Líska a auto zanechte na malém parkovišti (1).

Čeká Vás příjemná trasa s několika zajímavými místy. Jako první to bude Zlatý vrch (2). Pak pokračujte k bývalému lomu Stříbrný vrch (3) a prohlédněte si ho zespodu. Pak se vraťte a vydejte se na vyhlídku Stříbrný vrch (5). Cestou k vyhlídce si prohlédněte lom ze shora (4). Stojí za to pár metrů sejít z cesty.

K autu se vraťte kolem zadní strany Zlatého vrchu. Čeká Vás nádherný výhled (6) na České Švýcarsko.

Česká Kamenice

Nejkrásnější fotografie

Pavel Mego
Petr Kolář
Filip Holič

Mohlo by Vás zajímat

Rudolfův kámen

Rudolfův kámen je jedna z jetřichovických vyhlídek, kterou najdete na parádním okruhu: Jetřichovice -> Mariina vyhlídka -> Vilemínina vyhlídka -> Rudolfův kámen -> Pohovka ->

Ćíst dál...

Střední vrch

Střední vrch, pod kterým se nachází rozsáhlá suťová pole, je relativně dobře přístupný. Odměnou po výstupu na vrhol Vám budou nádherné výhledy do okolí.

Ćíst dál...

Tři rybníčky

Tři rybníky objevíte v části obce, která se jmenuje Krásné Pole. U třetího rybníčku na Vás vykoukne železitý pramen s plechovým hrnečkem.

Ćíst dál...

Pomůžete nám vylepšit tento příspěvek?

Chcete článek doplnit? Dejte nám o tom vědět e-mail info@visitceskesvycarsko.cz

Máte hezčí fotografie a můžete je s námi sdílet? Pošlete nám je na info@visitceskesvycarsko.cz.